Kreatív Istennel Töltött Idő

KreatívITI

KreatívITI

Igazgyöngyszem

– L. Ritók Nóra előadásán jártam

2024. november 21. - hodosikatica

20220806_165614.jpg

Amikor megláttam a témát, már tudtam, hogy el fogok menni a rendezvényre: L. Ritók Nóra előadására invitáltak, melynek címe: Jobb embernek lenni – A művészettel nevelés és a szociális készségek kapcsolata...

L. Ritók Nóra az Igazgyöngy Alapítvány alapítója, többszörösen díjazott pedagógus, művész és szociális segítő. Rengeteget ír, szervez, rajzol és alkot. Alkotásra buzdít, hisz abban, hogy a művészet minden ember közös nyelve lehet. Én nem ismertem eddig a munkásságát, de hallottam már a nevét – ahogyan élőben láttam magam is meggyőződtem róla, hogy egy csupa szív, őszinte ember, akinek érdemes meghallgatni a szavait.

 

Kreativitás – fizikai erőnlét – szociális készségek

Sokszor olvasni, hogy a mai világban e három kulcskompetenciára lesz leginkább szükség a boldoguláshoz, amelyek segíthetnek, hogy teljes és tartalmas életet tudjunk élni. L. Ritók Nóra szerint is ezek a korszerű nevelés alappillérei, amelyekre az által kifejlesztett módszertan is épül. A kreativitást, a művészettel nevelést hatékonyan csempészi be a szociálisan hátrányos helyzetben lévők életébe – a gyerekeket érdeklő témákban rajzolnak – nem feltétlenül klasszikus csendéleteket, hanem graffitiket, tetkókat – hiszen az is rajzos műfaj, nem? Családok együtt rajzolnak. Közben olyan érzések születnek a résztvevőkben, hogy ’ez nekem jutott eszembe, meg tudom csinálni, képes vagyok rá’ – és máris tettek egy lépést az önbecsülés és önfejlesztés felé.

 

Vizualizált ismeretek

Nagyon tetszett az a felvetése is, amelyben a tanulásmódszertan egy kevéssé ismert gyakorlatát mutatta be: a tanulás során leginkább az olvasás és a kiemelés készségeit hasznosítjuk, azonban a vizuális jegyzetek készítése még hatékonyabba tudja tenni a tanulást, jobban beépül a memóriába.
Lehet vele észrevétlenül gyakoroltatni az arányokat, nagyítást-kicsinyítést, szabálytudatot és képzeletet is fejleszt. Megfelel a digitális kor követelményeinek, a kódolás-dekódolás rendszere jellemzi. Ma a vizualitás világában milyen jó, ha a tanuláshoz hasznos tartalmakat is képesek vagyunk gyártani és nem csak mémeket…

 

A jobb agyféltekés rajzolás csal!

Aki egy kicsit is szeretne minél „profibban” rajzolni, és ezzel kapcsolatban kutakodott is tanfolyamok után, biztosan találkozott már a jobb agyféltekés rajzolás módszerével, amely okosan tanít meg rajzolni, legalábbis képről másolni. L. Ritók szerint azonban ez a fajta megszerzett rajztudás csalóka, hiszen a másoláson kívül nem tanít meg olyan készségeket, amelyek a hagyományosabb rajztanítással vagy egyszerűen az ösztönös, szabad rajzolással el lehet érni. Nagy hátránya, hogy egységesít, mindenki ugyanazt a terméket hozza ki magából, ráadásul a perfekcionizmust erősíti, ami nem célja annak, aki a művészetet részesíti előnyben, hiszen a vizuális nevelésnek nem a csúcsa a realisztikus rajz. L. Ritók szerint a művészet pont az egyediség kifejezésének az eszköze, és az alkotás az önkifejezés értelmes útja – nem csoda, hogy a különböző társadalmi csoportokban ugyanúgy jól működik és sikerélményt nyújt.  Céljuk nem a művészek nevelése, hanem az értékteremtés.

 

Meg lehet-e javítani?

Az előadás egyik utolsó gondolataként merült fel, hogy előadónk egy általa olvasott könyv (Érdi Péter - Szvetelszky Zsuzsanna: Repair) kapcsán arra a következtetésre jutott, hogy minél több ember merülne alkotói tevékenységbe, annál inkább lehetne javítani a tárgyakon, kapcsolatokon és társadalmakon…L. Ritók Nórát hallgatva magam is felbátorodtam arra, hogy a művészettel, alkotással nevelést a hétköznapokba is bevezessem, és nem csak kisiskolás gyermekem kapcsán.

Ugyanakkor én hiszem, hogy a felnőttek körében sem késő felébreszteni a vágyat az alkotásra, a javításra és a feljavításra, hiszen valószínűleg az Igazgyöngy Alapítvány és L. Ritók Nóra által életben tartott és kultivált készségekre is szükség lesz egyre elhasználódó Föld bolygónkon.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://kreativkereszteny.blog.hu/api/trackback/id/tr1318736390

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása